Брачни пар који чува културно благо Рађевине
Већ 35 година Добривоје и Добрила Пантелић из села Доње Брезовице својом камером бележе обичаје, језик, веровања и приче из Рађевине.Њих двоје имају више од 140 документарних и играних филмова Пантелићи 13 година организују и Путујући фестивал документарног филма који се сваке године организује у Лозници, Осечини, Љубовији, Малом Зворнику и Крупњу и који привуче на хиљаде људи. Вредност и значај рада брачног пара Пантелић препознала је и Југословенска кинотека и њен директор Радослав Зеленовић доделивши им Плакету Југословенске кинотеке чиме су они једини аматери филмаџије са простора бивше Југославије који су "власници" овог значајног признања., који чувају културни идентитет овог краја.Добитници су и бројних других признања уклуцујуции и награде фестивала у Прагу, Монпељеу, Куцеву, Омољици, Великој Плани. Добривоје Пантелиц прица како су он и његова зена "деца села", и да снимају филмове о крају у ком зиве јер њега знају најбоље.

Тринаести путујући фестивал документарног филма Добривоја и Добриле Пантелић организован је у Љубовији, у петак 24.03.2017. у великој сали биоскопа библиотеке „Милован Глишић”. Гледаоци су имали прилику да виде филмове *Четрдесети дан*, *Име моје* и филм РТВ Војводина аутора Владимира Перовића *Во Светиња* снимљен у селу Шљивова општина Крупањ.Организатори фестивала биле су општине : Крупањ, Осечина, Мали Зворник, Лозница и општина Љубовија у сарадњи са библиотеком “Милован Глишић”.

Објављено: 27.03.2017. - 16:50:55

Књига месеца - октобар