Стево Грабовац добитник НИН-ове награде
Стево Грабовац добитник је 70. јубиларне НИН-ове награде за роман „Послије забаве“ у издању издавачке куће Имприматур, саопштено је на конференцији за новинаре поводом овог признања.
У најужем избору НИН-ове награде поред Грабовца било је још четири аутора: Владимир Пиштало: „Песма о три света“ (Агора), Владан Матијевић: „Пакрац“ (Лагуна), Срђан Срдић: „Аутосекција“ (Партизанска књига) и Љубомир Kораћевић: „У земљи Фрање Јосифа“ (Kњижевна општина Вршац).

Према оцени жирија НИН-ове награде, роман Послије забаве Стеве Грабовца, стилски сведеног изаза у који је заптивена „мелодија наших нестанака“, комплексне је структуре, из чијих временских дисторзија и дисконтинуитета, из лакуна и елипса сећања израња лик ТИШИНЕ.

„У њој приповедач, кроз огледало трауме прескочене генерације трага за заборављеном и напуштеном децом.
Потрага је снажно емотивно обијена, и одвија се у свести приповедача растргнутог између ресантимана и одговорности.
Та потрага, у коначници, враћа прећутане и потиснуте интимне и колективне историје приповедачеве, колико и наше“.

Објављено: 29.01.2024. - 17:23:49

Књига месеца - март